Loading Posts...
używanie albuterolu podczas ciąży €86.18

Ostatnie miesiące przynoszą niestety dość przykre wyniki, jeżeli chodzi o sprawność działania sądów. Zarówno badania przeprowadzone przez Instytutu Badawczego ABR SESTA, jak i nasze własne doświadczenie wskazują na jedno – na rejestrację w KRS poczekamy nawet do 3 miesięcy.

Standardowo w Unii Europejskiej taka rejestracja trwa 1 dzień. Ponadto, według zaleceń Unii, powinniśmy mieć możliwość dopełnienia wszelkich formalności przez Internet w maksymalnie 3 dni robocze. Jak na razie unijne zalecenia są odległym marzeniem, skupmy się więc na polskich realiach. Rejestracja spółki przy prawidłowo wypełnionych dokumentach powinna potrwać około 7 dni. W praktyce na rejestrację czeka się średnio miesiąc.

Faktycznie im większe i bardziej przedsiębiorcze miasto, tym jest gorzej. Posiadanie własnej spółki z o.o. stało się bardzo modne – to prosta i bezpieczna forma prowadzenia biznesu. Dlatego też chętnych, szczególnie wśród młodych ludzi, nie brakuje. Konkurs na najdłuższą rejestrację wygrywają Poznań i Bydgoszcz – tutaj poczekamy nawet 3 miesiące. W tym czasie można 3 razy dopełnić pozostałe formalności, ale samej spółce ciężko będzie wykonywać faktyczną działalność na podstawie samej umowy spółki. Ankieterzy ABR SESTA, dzwoniąc do sądów rejestrowych w innych miastach, zostali poinformowani o całkiem przyjemnym terminie 2 tygodni. Nie ma to jednak większego odbicia w rzeczywistości. Rejestracja w 2 tygodnie jest praktycznie niewykonalna. Wniosków jest za dużo, a pracowników za mało.

Z czego to wynika?                                                                                       

Powodów opóźnień możemy doszukiwać się w kilku miejscach. Nie obwiniajmy od razu referentów i pań z infolinii (choć osobiście miałam wątpliwą przyjemność natrafić na „sezon urlopowy”).

Przede wszystkim pamiętajmy, że ta sama instytucja, która rejestruje spółki, zajmuje się też ich wykreślaniem z rejestru, aktualizacją zmian i poprawkami. Jedna czwarta błędnie wypełnionych zgłoszeń to strata jednej czwartej czasu. Ponadto, sąd rejestrowy po otrzymaniu wniosku, musi przekazać dane podmiotu właściwym urzędom celem nadania numeru NIP i REGON. Jest to ogromne ułatwienie dla przedsiębiorców, jednak nie zmienia faktu, że ktoś musi dokonać zgłoszeń. Mimo, iż zasada „jednego okienka” funkcjonuje od 2014 roku, nie wpłynęło to na zwiększenie ilości pracowników.

Rozwiązaniem powyższego problemu byłoby zwiększenie ilości referendarzy, asystentów, czy samych sędziów (a nie ich redukcja). W większości sądów rejestrowych na jednego pracownika przypada ponad tysiąc podmiotów.

Ponadto, same wnioski są bardzo sformalizowane i skomplikowane, nietrudno więc o popełnienie błędu. Warto skorzystać z pomocy na przykład radcy prawnego, czy zewnętrznej firmy. Z pewnością oszczędzimy w ten sposób czas i nerwy.

Również „dobre zmiany” jak na razie wywołują jedynie chaos i paraliżują prace sądów. Ustawa o ustroju sądów powszechnych zmusza do zmian organizacyjnych i kadrowych w sądach.

Nie wszystkie instytucje w naszym kraju są wystarczająco przygotowane na tak prężnie rozwijającą się gospodarkę. Tworzy się coraz więcej prywatnych przedsiębiorstw, ich oddziałów, coraz więcej zmian dokonuje się w przedstawicielstwach. System wymaga nowych rozwiązań, które nadążą za coraz bardziej wymagającą przedsiębiorczością.

W jaki sposób można uniknąć opóźnień?

Zawsze można złożyć wniosek o przyspieszenie rejestracji. Wystarczy podać prostą przyczynę, dla której zależy nam na przyspieszeniu. Jednak każdemu zależy na czasie, dlatego ilość takich wniosków zrównuje się już z wnioskami o samą rejestrację. Sami pracownicy sądów przyznają, że prośbami o przyspieszenie nie uda się wiele zdziałać.

Czytelników zachęcam do rejestracji spółek przez Internet. Tryb S24 pozwala na rejestrację spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki komandytowej i spółki jawnej. Rejestracja przebiega znacznie szybciej z prostego powodu – nie ma tu sterty papierowych wniosków, których sądu nie nadążają przejrzeć. Więcej o tej formie rejestracji tutaj: Zgłoszenie spółki do rejestru. Jedynym minusem tego systemu jest ograniczenie do możliwości rejestracji tylko 3 rodzajów spółek. Liczmy jednak, że standardy unijne dotrą i do naszego kraju i wkrótce taka możliwość będzie dostępna dla każdego rodzaju działalności.

A jeśli komuś bardzo zależy na czasie to może kupić już gotową spółkę, gdzie formalności zajmują już nie więcej niż 2 dni.

5.00 śr ocena (99% wynik) - 9 liczba głosów

Show 8 comments

24 października, 2017
0

Miałam ostatnio wątpliwą przyjemność rejestrować spółkę w Sądzie. Sprawa trwa niestety bardzo długo. Nie miałam pojęcia o problemach kadrowych w Polskich Sadach, może to jest właśnie przyczyna tak długiego czasu oczekiwania.

25 października, 2017
0

Miejmy nadzieje, że w końcu (kiedyś) tą całą procedurę jakoś usprawnią i nie będzie to trwało tak długo jak dotychczas..

25 października, 2017
0

Rejestracja spółki w 2 tygodnie to niewątpliwie wyjątkowa sytuacja. Często można usłyszeć, że po miesiącu sprawa nie leży nawet o referendarza – o ile w ogóle ktoś odbierze telefon w Sądzie. S-24 to zdecydowanie lepsze i szybsze rozwiązanie 🙂

25 października, 2017
0

Muszę przyznać, że wczoraj zostałam pozytywnie zaskoczona – spółka została pomyślnie zarejestrowana w niecałe dwa tygodnie (Wrocław). Jednak taka sytuacja to właśnie „zaskoczenie”, standardowo okres oczekiwania nie tylko na rejestrację, ale też na aktualizację danych jest bardzo długi, czasami bez konkretnej przyczyny wniosek czeka na rozpatrzenie nawet 3 miesiące. Alternatywną jest wspomniana rejestracja w trybie elektronicznym s-24 lub skorzystanie z usług specjalistów, dzięki czemu minimalizujemy ryzyko wystąpienia błędu: http://mbiuro.com/kancelaria-prawna/cennik/. Jednak ponad wszystko pamiętajmy, że wiele zależy od subiektywnej, nie zawsze słusznej, oceny referendarza.

25 października, 2017
0

Smutne, ale prawdziwe – to pierwsze co przychodzi mi do głowy po lekturze artykułu.
W praktyce sprawdzają się wnioski o przyśpieszenie rozpoznania sprawy – im częściej tym lepiej.
Osobiście również jestem zwolennikiem elektronicznego systemu s-24, ale niestety on również mocno „kuleje”, ponieważ nie jest przystosowany do dynamicznych zmian, jakie zapewnia nam ostatnio ustawodawca.

25 października, 2017
0

Świetny artykuł.
Z przyjemnością przeczytałam.
Nie sądziłam, że sam proces rejestracji spółki trwa w praktyce tak długo. Miejmy nadzieję, że niebawem się to zmieni.

25 października, 2017
0

Założenie nowej spółki to nie łatwa sprawa, a dodatkowo…trzeba uzbroić się w duże pokłady cierpliwości. To prawda, można próbować z wnioskami o przyśpieszenie rejestracji, lecz trzeba mieć też szczęście aby ono poskutkowało.
Osobiście wierzę, że w niedługim czasie wszystko pójdzie do przodu i cała procedura będzie szła sprawniej!

30 października, 2017
0

Ciekawy artykuł. Niestety czas oczekiwania jest bardzo długi… Mam nadzieję, że w przyszłości się to zmieni!

Leave a Comment

Loading Posts...