Loading Posts...
ventolin accuhaler 200 mcg €117.72

Sprzedaż internetowa a obowiązek podatkowy

Działalność gospodarcza polegająca na sprzedaży przez Internet jest działalnością jak każda inna: tak samo przynosi dochód i podlega opodatkowaniu. Więcej pytań pojawia się jednak, kiedy sprzedaży dokonuje osoba prywatna.

Transakcje internetowe cieszą się coraz większą popularnością. Śmiało można stwierdzić, że zaczynają doganiać tradycyjne formy zakupów. Sprzedażą zajmują się nie tylko przedsiębiorstwa chcące poszerzyć grono odbiorców, czy te ukierunkowane na sprzedaż przez Internet. Coraz częściej staje się to stałą formą zarobku wśród osób fizycznych.

Kiedy sprzedaż staje się opodatkowaną działalnością?

Jeżeli chodzi o zarejestrowane działalności gospodarcze, podatek zapłacą ci, u których wartość opodatkowanej sprzedaży przekroczyła kwotę 200 tys. złotych w poprzednim roku podatkowym. Kwota 200 tys. złotych obowiązuje od roku 2017 zgodnie z nową ustawą o VAT. Przedsiębiorcy, którzy nie przekroczyli tej kwoty, mogą liczyć na zwolnienie z podatku. Zwolnienie nie dotyczy natomiast:

  • wyrobów z metali szlachetnych lub z ich udziałem,
  • towarów opodatkowanych podatkiem akcyzowym z wyjątkiem wyrobów tytoniowych, energii elektrycznej i samochodów osobowych zaliczanych przez podatnika do środków trwałych podlegających amortyzacji,
  • usług prawniczych i doradczych,
  • usług jubilerskich,
  • nowych środków transportu,
  • budynków lub ich części oraz terenów budowlanych.

W przypadku osób fizycznych, obowiązek podatkowy również następuje po przekroczeniu kwoty wolnej od podatku – 3 091 złotych. Sprzedaż musi mieć miejsce przed upływem 6 miesięcy od nabycia danego towaru. Po upływie pół roku nie trzeba umieszczać transakcji w zeznaniach podatkowych. Ponadto, sprzedaż musi mieć znamiona działalności gospodarczej tj. odbywać się w sposób ciągły i zorganizowany. Nie chodzi więc o dwie rzeczy sprzedane w serwisach internetowych, a o ilości hurtowe.

Koszty dostawy a podatek

Koszty przesyłki można uwzględniać dwojako:

  • w cenie towaru – wówczas na fakturze / paragonie widnieje jedna pozycja;
  • jako odrębny koszt – na potwierdzeniu widnieją dwie pozycje.

Często myląca dla sprzedawcy jest cena, jaką sam zapłacił za przesyłkę. Usługi Poczty Polskiej są zwolnione z VAT, natomiast usługi kurierskie posiadają wliczoną stawkę 23%. Jednak niezależnie czy decydujemy się na pocztę, czy na kuriera, usługa ta będzie dla nabywcy towaru zawsze opodatkowana. W przypadku kosztów wysyłki wliczonych w towar nie ma wątpliwości. Jeżeli przesyłka jest osobną pozycją na fakturze – stawka VAT wynosi dokładnie tyle, ile stawka dla nabytego towaru.

Na jakim etapie transakcji powstaje obowiązek podatkowy?

Obowiązek powstaje w chwili otrzymania płatności za towar. Nabywca może przekazywać pieniądze bezpośrednio na konto sprzedawcy. Istnieją również internetowe platformy, które gromadzą wszelkie płatności i umożliwiają wypłatę środków w dowolnym momencie. Wówczas obowiązek powstaje w chwili zaksięgowania płatności na koncie sprzedawcy. Natomiast jeżeli sprzedawca wystawia fakturę za dany towar – w dniu wystawienia faktury.

Faktura i paragon

Każdy przedsiębiorca jest zobowiązany do wystawienia faktury zarówno, gdy nabywca również jest płatnikiem VAT, jak i w momencie kiedy wybrał taką formę potwierdzenia nie będą płatnikiem VAT. Przy sprzedaży internetowej, istnieje możliwość wystawienia e-faktury opatrzonej podpisem elektronicznym za zgodą obu stron transakcji. Fakturę może wystawić również przedsiębiorca zwolniony z VAT-u.

Paragon wystawia każdy sprzedawca zwolniony z płacenia VAT, który ma obowiązek prowadzenia kasy fiskalnej. Zwolnieni z wystawiania rachunków są natomiast podatnicy spełniający następujące warunki:

  • transakcja dotyczyła sprzedaży usług i towarów określonych w §4 rozporządzenia Ministra Finansów z 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących;
  • płatność za towar lub usługę została udokumentowana w sposób, z którego jasno wynika, czego dotyczyła;
  • opłata została dokonana w całości za pośrednictwem poczty lub banku na konto podatnika.

Istnieje możliwość wystawiania rachunków elektronicznych niewymagających podpisu. Jest to wygodna alternatywa dla prowadzących sprzedaż internetową.

5.00 śr ocena (99% wynik) - 7 liczba głosów

Show 9 comments

6 września, 2017
0

Bardzo ciekawy i rzeczowy tekst.

6 września, 2017
0

Bardzo pomocny artykuł ! Znajoma zamierza właśnie sklep internetowy – z przyjemnością jej podeślę.

6 września, 2017
0

Pani Kingo, dziękuję za ciekawy i przejrzysty artykuł.

8 września, 2017
0

Ostatnio rozmawiałam ze znajomym na ten temat, zastanawialiśmy się jakie działania jest zobowiązany podjąć jeżeli sprzedaje określone towary jako osoba fizyczna. Z głowy wówczas wypadła mi kwota wolna od podatku w takim przypadku – dziękuję za przypomnienie! A artykuł podsyłam znajomemu.

20 września, 2017
0

Temat nie łatwy a jednak udało się Pani go wyjaśnić bardzo rzeczowo. Po raz kolejny dziękuję za porcję informacji

26 września, 2017
0

Bardzo ciekawy artykuł z dawką ważnych informacji. Polecam ! tym bardziej, że jest to temat na czasie. Obecnie coraz więcej osób korzysta z zakupów przez internet, przez co bardzo szybko wzrasta liczba firm świadczących takie usługi.

26 września, 2017
0

Bardzo interesujący artykuł nie tylko dla przedsiębiorców, ale również klientów którzy na co dzień robią zakupy przez Internet.

19 kwietnia, 2018
0

Tutaj zapewne jest ogromna szara strefa, bo kto będzie ścigał takiego jegomościa za parę złotych 😉

[…] Sprzedaż internetowa a obowiązek podatkowy […]

Leave a Comment

Loading Posts...