Loading Posts...
ventolin przed clenilem €123.38

Sklep internetowy – zasady działania

Branża e-commerce rozwija się w zawrotnym tempie. Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się wprowadzić asortyment do sklepu internetowego, lub zrezygnować całkowicie ze sprzedaży stacjonarnej na rzecz internetowej. Nie inaczej wygląda to ze strony konsumentów – klienci doceniają korzyści płynące z zakupów robionych w sieci. Oszczędność czasu i wygoda to tylko część pozytywnych aspektów przemawiająca za wyższością e-commerce nad tradycyjnymi zakupami.  Zapraszamy do artykułu E-commerce – handel jutra?, w którym wyjaśniamy wszelkie kwestie związane z tą branżą. W tym artykule postaramy się natomiast przedstawić zasady działania sklepu internetowego.

Jeszcze nie tak dawno zakupy bez wychodzenia z domu brzmiały jak abstrakcja – dziś jest to dla nas codzienność, bez której nie wyobrażamy sobie funkcjonowania w nowoczesnym świecie. Nikogo więc nie dziwi jego rosnąca popularność. Zapraszamy do zapoznania się z zasadami działania sklepu internetowego.

Wymagania formalne

Zacznijmy od wymagań formalnych, które musisz spełnić, aby zacząć działalność w sprzedaży internetowej. Sklep internetowy możesz prowadzić za pomocą dowolnego podmiotu podlegające kodeksowi spółek handlowych z wyjątkiem spółki partnerskiej. Sprzedaż internetową możesz prowadzić zatem pod szyldem jednoosobowej działalności gospodarczej, spółki cywilnej, jawnej, spółki komandytowej, komandytowo-akcyjnej, sp. z o.o. lub w formie spółki akcyjnej.

VAT

Jako osoba prowadząca działalność gospodarczą ukierunkowaną na sprzedaż towarów lub usług objętych podatkiem VAT, musisz najpóźniej w dniu poprzedzającym rozpoczęcie danej sprzedaży złożyć formularz VAT-R. Druk służy do rejestracji przedsiębiorcy jako czynnego lub zwolnionego podatnika podatku od towarów i usług. Wypełniony formularz należy dostarczyć do urzędu skarbowego właściwego dla miejsca prowadzenia działalności gospodarczej.

Bycie nie-vatowcem jest korzystne, jeśli:

  • Koszty prowadzonej przez ciebie działalności są niskie lub zerowe,
  • przedmiotem handlu są produkty własnej produkcji, a więc ich produkcja nie nie wymaga zakupu drogich materiałów (np. rękodzieło),
  • oferta skierowana jest do osób prywatnych, które nie mogą odliczyć VAT-u od zakupów lub podmiotów zwolnionych z VAT.

Kiedy warto rozważyć możliwość zastania czynnym podatnikiem VAT? Przede wszystkim, jeżeli Twój sklep generuje bardzo wysokie koszty, jesteś zmuszony pozyskiwać materiały i towary od zewnętrznych dostawców oraz jeżeli planujesz znacznie rozwinąć swoją działalność.

Regulacje prawne

Kolejnym niezwykle ważnym krokiem jest zapoznanie się z regulacjami prawnymi dotyczącymi handlu elektronicznego. Regulacje obrotu elektronicznego, któremu podlegasz i które powinieneś znać, znajdują się w następujących ustawach:

  • świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. 2002 r. Nr 144 poz. 1204 ze zm.);
  • ochronie niektórych usług świadczonych drogą elektroniczną (Dz.U. 2002 r. Nr 126 poz. 1068 ze zm.);
  • podpisie elektronicznym (Dz.U. 2001 r. Nr 130 poz. 1450);
  • elektronicznych instrumentach płatniczych (Dz.U. 2002 r. Nr 169 poz.1385 ze zm.).

Pamiętaj, że regulacje te na bieżąco są zmieniane w związku z rosnącą popularnością takiej formy działalności. Musisz znać prawa i obowiązki które ciążą na Tobie jako sprzedawcy, ale również Twoich klientów;

  • ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny (Dz.U. 2000 r. Nr 22 poz. 271 ze zm.);
  • szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz.U. 2002 r. Nr 141 poz. 1176 ze zm.);
  • ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002 r. Nr 101 poz. 926 ze zm.);
  • ochronie baz danych (Dz.U. 2001 r. Nr 128 poz. 1402 ze zm.).

 Co z kasą fiskalną?

To, czy posiadanie kasy fiskalnej dotyczy Twojego sklepu, zależne jest przede wszystkim od rodzaju prowadzonej działalności. Zgodnie z Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 16 grudnia 2016 r. zwolnieniu z kasy fiskalnej do końca 2017 roku podlega:

dostawa towarów w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi), jeżeli dostawca towaru otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła i na czyją rzecz została dokonana (dane nabywcy, w tym jego adres).”

Zwolnienie z kasy fiskalnej nie przysługuje m.in. sprzedaży wysyłkowej:

  • perfum,
  • sprzętu fotograficznego,
  • radiowego,
  • telewizyjnego lub
  • telekomunikacyjnego.

Co jeszcze musisz wiedzieć?

Absolutną podstawą, bez której nie rozpoczniesz swojego biznesu, jest świetnie zrobiona strona internetowa. To na niej klient będzie dokonywał zakupu, warto więc zatrudnić najlepszych specjalistów z tej dziedziny. Będzie ona Twoją wizytówką, ma zachęcić odwiedzających do zapoznania się z Twoją ofertą i skorzystania z niej. Strona musi być bardzo intuicyjna; łatwa w obsłudze, najważniejsze informacje wyszczególnione na stronie głównej. Jeśli klient będzie musiał się dużo ‘naklikać’, żeby cokolwiek znaleźć, prawdopodobnie zrezygnuje z Twojej oferty. Wygląd strony dopasuj do charakteru działalności.

Ponad to zadbaj o takie informacje, jak:

Szczegółowy opis produktu – sprzedawany towar powinien zawierać dokładny opis. Przede wszystkim zdjęcia zgodne z rzeczywistością oraz inne cechy, zależne od produktu: wymiary, termin ważności, skład.

Płatności – klienci preferują różne metody płatności za towar kupowany w internecie, musisz więc zadbać o to, aby zaspokoić preferencje każdego. Podstawą są przelewy internetowe za pomocą kont bankowych. Powinna pojawić się również opcja płatności przy odbiorze czy za pomocą kodów BLIK.

Wysyłka – podobnie jak w przypadku płatności, każdy z klientów preferuje inną formę wysyłki towaru. Powinieneś korzystać z usług firmy kurierskiej, ale również proponować wysyłkę Pocztą Polską czy poprzez firmy proponując usługi paczkomatów. Przy każdej opcji wysyłki obowiązkowo powinien znajdować się cennik.

Szybkość wysyłki –  oczywistym jest fakt, że zakupiony przez klienta towar powinien być wysłany jak najszybciej. Z przyczyn losowych wysyłka może się jednak opóźnić, dlatego warto podać czas w przybliżeniu z błędem ok. 1 dnia. Ważne jest również, aby dostosować czas przesyłki do wybranej formy – inaczej będzie to wyglądało w przypadku firmy kurierskiej, Poczty Polskiej oraz paczkomatów.

Dostępność towaru – pamiętaj, aby na bieżąco uzupełniać informacje o dostępności towaru w magazynie. Sytuacja, gdy klient kupuje towar, którego nie posiadasz na stanie jest niedopuszczalna i może postawić Cię w bardzo złym świetle.

Opinie klientów – zarówno o Twoim sklepie, jak i samych towarach. Prowadząc uczciwą działalność nie musisz obawiać się negatywnych opinii, te pozytywne natomiast mogą Ci bardzo pomóc w rozbudowie bazy klientów.

Obecność w social media – te tematy zgłębialiśmy w naszych artykułach Kształtowanie wizerunku firmy w Internecie i mediach społecznościowych oraz Social Media – Jakie przynoszą plusy dla biznesu?. Serdecznie zapraszamy do lektury po całą garść cennych wskazówek i informacji!

5.00 śr ocena (99% wynik) - 7 liczba głosów

Leave a Comment

Loading Posts...