Loading Posts...
ventolin vs proair vs proventil €147.78

Sukcesja firmy jednoosobowej – co i jak?

Sukcesję w firmie jednoosobowej można uznać za główny czynnik, który warunkuje prowadzenie i rozwój biznesu przez długie lata. W znaczeniu ogólnym, rozumie się ją jako przekazanie władzy innej osobie. Do niedawna, prawnie ustalone warunki sukcesji przynosiły więcej szkód, niż korzyści. W poniższym artykule przedstawimy wprowadzone zmiany oraz najważniejsze zasady wspomnianego procesu.

Ustawa z dnia 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej

Do niedawna, śmierć przedsiębiorcy, prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą, była równoznaczna z utratą statusu prawnego firmy. Natychmiastowo wygaśnięciu ulegały numery NIP oraz REGON, a także wszelkie koncesje i licencje, dotacje unijne czy umowy o pracę. Dodatkowo, w przypadku umów cywilnoprawnych, m.in. z bankami czy kontrahentami, śmierć przedsiębiorcy stawała się podstawą do wypowiedzenia umowy. Spadkobiercy, którzy dziedziczyli majątek, nie mieli możliwości zarządzania nim. Wiązało się to z faktem zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej, która bardzo często stanowiła dorobek życiowy zmarłego właściciela. Odpowiedzią na liczne problemy z tym związane jest ustawa o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej.

Zmiana zasad

Głównym celem wprowadzonej ustawy jest zapewnienie ciągłości w firmie jednoosobowej. Zakłada ona, że po śmierci założyciela działalności, przedsiębiorstwo zostaje „oderwane” od jego osoby i tworzy tzw. przedsiębiorstwo w spadku. Oznacza to, że wszelkie umowy, numery NIP oraz REGON, a co najważniejsze – licencje oraz koncesje, zachowują swoją ważność. W efekcie, osoba dziedzicząca firmę ma możliwość prowadzenia jej, bez załatwiania wielu problematycznych czynności administracyjnych, a także podpisywania nowych umów z kontrahentami, jak i zatrudnionymi poprzednio pracownikami. Dodatkowo, ustawa wprowadza zwolnienie z podatku od spadków nabycia przedsiębiorstwa przez osoby, które będą je prowadziły, niezależnie od pokrewieństwa ze zmarłym przedsiębiorcą.

Zapisy ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej są bardzo istotne dla polskich przedsiębiorców, ponieważ zdecydowana większość prowadzi firmy jednoosobowe (około 2 000 000 osób). Nowe zasady znacznie ułatwiają proces zarządzania działalnością po śmierci właściciela. Pozwalają spadkobiercom na pogodzenie się ze stratą, nie wymuszając w tym trudnym okresie podejmowania czynności mających na celu podtrzymanie funkcjonowania firmy.

Zapraszamy również do zapoznania się z innymi artykułami na naszych stronach:

Koszty prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej

Czym jest oddział przedsiębiorstwa?

 

0.00 śr ocena (0% wynik) - 0 liczba głosów

Show 8 comments

Bardzo trafny artykuł. Nowa ustawa naprawdę wiele ułatwia z punktu widzenia przedsiębiorstwa.

19 października, 2018
0

Świetny artykuł i to nie tylko dla początkujących biznesmenów prowadzących własną firmę.

7 stycznia, 2019
0

Przydatny wpis dla mnie, bo zastanawiam się z mężem nad doborem odpowiedniego monitoringu do naszego biura. Kawał dobrej lektury, wpis 10/10

11 czerwca, 2019
0

Przydatny artykuł. Osoby które prowadzą działalność gospodarczą muszą uważać na każdym kroku.

3 sierpnia, 2019
0

Czasem nie nadążam za tymi wszystkimi nowymi procedurami i zasadami. Tutaj wszystko zostało idealnie opisane, dobry post. Pozdrawiam

28 sierpnia, 2019
0

Nie wiedziałam, że taka ustawa weszła w życie, super artykuł, rozjaśnił dużo wątpliwości.

2 października, 2019
0

Dobrze, że zasady zostały zmienione, bo ciągłość w firmie jest bardzo ważna. Jest wiele przypadków losowych i nigdy nie wiadomo co się komuś stanie, więc warto zabezpieczyć własną działalność.

4 marca, 2021
0

Bardzo pomocny artykuł. Wiem że borykają się z takim problemem wielu przedsiębiorców.

Leave a Comment

Loading Posts...