Loading Posts...
nombre generico ventolin €126.64

Gdynia – nadmorskie miasto, otoczone wzgórzami, lasami, z przepięknymi plażami. Zdecydowanie zachwyca wyglądem, ale dla osób przedsiębiorczych Gdynia to przede wszystkim idealne miasto dla rozpoczęcia i rozwoju firmy.

Gdynia skończyła dopiero 91 lat, ale rozwoju mogą jej inne miasta pozazdrościć. Z małej wioski rybackiej przekształciła się w duże miasto w zaledwie 5 lat. Jak to właściwie się stało? Historia tego miasta jest tak interesująca, że warto przedstawić jej krótki zarys.

Początki

10 lutego 1920 r. na mocy Traktatu Wersalskiego przyznano Polsce skrawek wybrzeża, jednak bez portu. Zaczęto więc poszukiwania najdogodniejszego miejsca pod budowę portu wojennego. Tadeusz Wenda złożył sprawozdanie z przeprowadzonej lustracji Wybrzeża i stwierdził: „(…) najdogodniejszym miejscem do budowy portu wojennego (jak również w razie potrzeby handlowego) jest Gdynia, a właściwie nizina między Gdynią a Oksywą, położoną w odległości 16 km od Nowego Portu w Gdańsku”

Wśród turystów odwiedzających zatokę u podnóża Kamiennej Góry i klify w Orłowie, był również jeden z najwybitniejszych przedstawicieli polskiego dwudziestolecia międzywojennego w literaturze – Stefan Żeromski. Pisarz w 1921 r. obserwował trwające prace na budowie tymczasowego portu wojennego i schroniska dla rybaków. Obserwacje te stały się dla Żeromskiego inspiracją do napisania książki „Wiatr od morza”.

W 1921 r. odbył się w Gdyni pierwszy spis powszechny, według którego Gdynię zamieszkiwało 1268 mieszkańców. Pięć lat później, kiedy miejscowość uzyskała prawa miejskie, było ich już 12 tys. Krótko przed wybuchem II wojny światowej Gdynię zamieszkiwało 127 tys. osób.

Po wojnie

Miasto niemal nie ucierpiało podczas wojny, poza portem i stocznią – te uległy kompletnemu zniszczeniu. Zanim stocznia zaczęła zajmować się tym, jakie jest jej przeznaczenie, świadczyła inne usługi, np. wykonanie trybika do patefonu, rury do piecyka – kozy czy naprawy samochodów. Z czasem stocznia rozpoczynała ambitniejsze prace, aż w 1945  Gdynia stała się największą bazą remontową polskiej floty. W 1951 r. odbyło się pierwsze wodowanie wybudowanego w stoczni statku o nazwie „Melitopol”.

Obecnie port w Gdyni jest drugim co do wielkości przeładunków portem morskim w Polsce. Jego specjalizacją są przeładunki kontenerów, uchodzi jednak za najbardziej wszechstronny z portów na polskim wybrzeżu. Jest również głównym portem pasażerskim Trójmiasta. W 2016 roku do gdyńskiego portu najczęściej zawijały statki z drobnicą – stanowiły one ok. 58,7% wszystkich przeładunków. Pozostałe to: zboże, węgiel, ropa i przetwory naftowe oraz drewno.

Nagrody

Nic więc dziwnego, że Gdynia jest tak popularnym miastem wśród przedsiębiorców – osiągnęła tak wiele w bardzo krótkim czasie. W tej dziedzinie bije większe i starsze miasta na głowę.

Zaledwie miesiąc temu, bo 05.06.2017,  Gdynia otrzymała certyfikat miasta inteligentnego – jako pierwsze miasto w Polsce oraz Europie Wschodniej. Certyfikat ten miasto otrzymało od kanadyjskiej organizacji World Council on City Data. Tym samym Gdynia trafiła do grona światowej czołówki ośrodków wyróżnionych dokumentem ISO 37120.

Wskaźniki, na podstawie których dokonywana jest certyfikacja, zebrano w 17 kategoriach: ekonomia, edukacja, energia, środowisko, finanse, straż pożarna i reagowanie kryzysowe, zarządzanie, zdrowie, rekreacja, bezpieczeństwo, schronienie, odpady stałe, telekomunikacja i innowacja, transport, urbanistyka, ścieki, woda i kanalizacja. Warto podkreślić, że to nie pierwszy sukces Gdyni w dziedzinie zrównoważonego rozwoju.

Zaledwie 2 tyg. przed tym wyróżnieniem Gdynia została także laureatem gali Real Estate Impactor w kategorii „Wizja zmieniająca oblicze miasta”. Miasto otrzymało tę szczególną nagrodę m.in. za proces rewitalizacji i  zagospodarowania zaniedbanych obszarów, budowy całkiem nowych dzielnic, czyli przedsięwzięć w sposób zasadniczy wpływających na komfort życia mieszkańców.

W lutym tego roku Gdynia została również Miastem Przyszłości według Financial Times. Gdynia została wybrana spośród 50 średnich miast w Polsce w konkursie, w którym miasta oceniane są pod kątem wskaźników świadczących o przyciąganiu tzw. bezpośrednich inwestycji zagranicznych i nowoczesności. Oznacza to, że w edycji 2017/2018 Gdynia może pochwalić się największą ilością tzw. bezpośrednich inwestycji zagranicznych (foreign direct investment – FDI. Miasta oceniano w pięciu kategoriach: Potencjału ekonomicznego, Udogodnień dla biznesu, Kapitału ludzkiego i stylu życia, Opłacalności oraz Infrastruktury i łączności. W rankingu ogólnym, nie uwzględniającym podziału wg wielkości miast, Gdynia zajęła 10 miejsce.

Powyższe to jednak jedynie tegoroczne zwycięstwa.

Gdynia od lat zdobywa nagrody w wielu prestiżowych konkursach, jest m. in. siedmiokrotnym zwycięzcą Rankingu miast najatrakcyjniejszych dla biznesu w Polsce (miesięcznik Forbes, w latach 2007 – 2009 oraz 2011 – 2014) a także pięciokrotnym laureatem Rankingu samorządowców Rzeczypospolitej w kategorii miast (Rzeczpospolita, w latach 2007, 2008, 2010 – 2012). Triumfy w tylu cenionych konkursach tylko utwierdzają w tym, że Gdynia to idealne miejsce do rozwijania swojej działalności.

Przedsiębiorca w Gdyni

Podsumowując powyższe, Gdynia to miasto idealne do rozpoczęcia prowadzenia działalności i nie są to tylko puste słowa. Miasto posiada nawet specjalną stronę internetową, której celem jest ułatwienie przedsiębiorcom zakładanie działalności: gdyniaprzedsiebiorcza.pl.

Co jednak, jeżeli już zdecydowaliśmy się na założenie firmy, złożyliśmy w odpowiednich urzędach wszystkie niezbędne dokumenty? Na horyzoncie pojawiają się nowe wyzwania, z którymi trzeba się zmierzyć. M.in. jest to decyzja o miejscu prowadzenia działalności czy wybór księgowości. I pod tym względem Gdynia nie zawodzi – w mieście zajmuje się mnóstwo firm oferujących różnorodne outsorcingowe usługi.

O zaletach korzystania z outsorcingu pisaliśmy już wielokrotnie:

W dalszym ciągu uważamy, że to idealne rozwiązanie dla przedsiębiorców chcących obniżyć koszty prowadzenia firmy, przynajmniej na początku. Wirtualne biuro jest skierowane do osób, które biura nie potrzebują, ponieważ nie jest im potrzebne do wykonywanej działalności. Jakiś adres jednak w urzędach trzeba podać, a umieszczenie prywatnego adresu zameldowania nie jest zachęcające. Oprócz adresu do rejestracji firmy, tego typu firmy często oferują również obsługę korespondencji: odbiór oraz skanowanie czy dedykowany nr telefonu. Takie rozwiązania proponuje m.in. mbiuro Gdynia.

Klient ma również możliwość wynajmu sal konferencyjnych, dzięki czemu może przeprowadzić spotkanie z kontrahentami, prowadzić negocjacje czy rozmowy kwalifikacyjne w profesjonalnym otoczeniu.

Outsorcing księgowy także może być korzystną możliwością dla przedsiębiorców. Czym kierować się przy wyborze biura radziliśmy w artykule: Jak zweryfikować jakość i bezpieczeństwo biura rachunkowego?. Świadomość, że ta część działalności jest w fachowych rękach sprawi, że przedsiębiorca będzie mógł skupić się jedynie na swojej firmie.

Gdynia – warto przyjechać i zostać na dłużej

Mamy nadzieję, że każdy przedsiębiorca mający problem z wyborem miejsca prowadzenia działalności został przekonany. Nie zawsze liczy się tylko wielkość miasta, ale istnieje wiele innych czynników, które warto wziąć pod uwagę. Naszym zdaniem Gdynia to miasto dynamiczne, nowoczesne, inwestujące w rozwój i dbające o lokalnych przedsiębiorców. Czego więcej potrzeba?

5.00 śr ocena (99% wynik) - 17 liczba głosów

Show 4 comments

17 lipca, 2017
0

Zgadzam się z autorką odnośnie oceny Gdyni, która jest miastem bardzo nowoczesnym i szybko rozwijającym się, a do tego świeże powietrze, fajni mieszkańcy i jeszcze morze.

18 lipca, 2017
0

Choć sama mieszkam w Gdańsku, moim marzeniem jest kiedyś zamieszkać w Gdyni. Miasto to kojarzy mi się z samymi pozytywnymi rzeczami! Przesympatycznymi ludźmi, nowoczesnością oraz rozwojem. Czytając ten artykuł dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy o historii Gdyni.

18 lipca, 2017
0

Bardzo ciekawy wpis, napawający optymizmem i rzeczywiście zgodny z subiektywną obserwacją miasta. Gdynia ma potencjał aby dołączyć do czołówki najbardziej przedsiębiorczych miast w Polsce. Osobiście – trzymam kciuki!

7 września, 2017
0

Ile ciekawych rzeczy można się dowiedzieć 🙂

Leave a Comment

Loading Posts...