Loading Posts...
jak stosować albuterol €146.03

Samodzielne prowadzenie księgowości firmy – za i przeciw

Dla wielu przedsiębiorców samodzielne prowadzenie księgowości w firmie stanowi atrakcyjny sposób rozliczania. Coraz częściej wybierają ten sposób, zmniejszając dzięki temu koszty prowadzenia działalności. Jednak czy samodzielne rozliczanie się jest aż tak interesujące? Zanim zdecydujemy się na ten krok, warto pamiętać o paru podstawowych sprawach.

Zalety

Samodzielne prowadzenie księgowości najbardziej zainteresuje małe firmy, których dochody nie przekraczają 1,2 mln euro. Mogą one stosować uproszczone procedury, co znacznie ułatwi prowadzenie księgowości.

Kolejnym plusem jest monitorowanie finansów oraz zabezpieczenie przed wypływem danych finansowo-księgowych. Rozliczając się samodzielnie, mamy pełną kontrolę nad dokumentami firmy.

Najbardziej zachęcający jest fakt obniżenia kosztów prowadzenia działalności. Jeżeli nie chcemy zatrudnić księgowej lub skorzystać z biura rachunkowego – automatycznie oszczędzamy.

Wady

Największym minusem przy samodzielnym prowadzeniu księgowości jest poświęcenie przez nas na to znacznej ilości czasu, a co za tym idzie, zmniejszenie skupienia uwagi na działaniach związanych z rozwojem firmy.

Musimy pamiętać, że to my ponosimy odpowiedzialność za wszystkie, więc niezbędne jest posiadanie bieżącej wiedzy z zakresu prawa podatkowego i księgowości. Do naszych obowiązków należy przestrzeganie terminów składania deklaracji i płatności podatków, a brak orientacji w tej dziedzinie spowoduje o wiele większe ryzyko popełnienia błędu.

Warto wspomnieć o konieczności przechowywania dokumentów księgowych przez okres co  najmniej 5 lat. Obowiązek ten w przypadku samodzielnego rozliczania również spada na nas.

Czy warto jednak samodzielnie sprawować pieczę nad księgowością? Korzystając z usług biura rachunkowego lub księgowej powierzamy nasze rozliczenia w ręce profesjonalistów. Dobry księgowy jest jak przyjaciel, oprócz księgowania dokumentów i rozliczania podatków, potrafi doradzić najkorzystniejsze rozwiązania podatkowe. Jednak najważniejszy jest nasz „spokój ducha” – zlecając prowadzenie księgowości profesjonalistom, od razu stajemy się spokojniejsi, a swój czas możemy poświęcić na rozwój przedsiębiorstwa.

Tym samym zachęcamy do zapoznania się z podobnymi artykułami na naszych stronach:

Dla kogo pełna księgowość?

Jaka księgowość dla małych firm?

Rachunkowość kreatywna a oszustwo – gdzie leży granica?

0.00 śr ocena (0% wynik) - 0 liczba głosów

Leave a Comment

Loading Posts...