Rozmowa kwalifikacyjna – każdy z nas choć raz w życiu jej doświadczył jako kandydat na dane stanowisko. Jak wygląda z drugiej strony? Jako przedsiębiorca na pewno przeprowadzałeś lub będziesz przeprowadzał rozmowę rekrutacyjną. W artykule postaramy się dać kilka cennych rad, jak najlepiej poznać potencjalnego pracownika i zweryfikować jego kwalifikacje.
Ogłoszenie
Zanim odbędzie się pierwsza rozmowa kwalifikacyjna, musisz umieścić ogłoszenie. Tutaj schemat działania jest dowolny – mogą to być zarówno strony przeznaczone do tego, portale społecznościowe skupiające się na kontaktach zawodowo-biznesowych czy strony z lokalnymi ogłoszeniami.
W ogłoszeniu dokładnie opisz stanowisko, do którego poszukujesz pracownika i zakres jego obowiązków. Jest to wyjątkowo ważne – kandydat musi wiedzieć do jakiej firmy aplikuje, czy jego umiejętności pokrywają się z Twoimi wymaganiami. Lakoniczny opis stanowiska nie sprawi, że będziesz wyglądać profesjonalnie. Pamiętaj także o podaniu nazwy swojej firmy – jeżeli tego nie zrobisz, być może masz coś do ukrycia. Nie wychodź z założenia, że to pracownik ma się starać o posadę u Ciebie i wszystko wiedzieć. Pracodawca również musi wykazać inicjatywę, pokazać swoją firmę z jak najlepszej strony i zachęcić kandydata do starań o dane stanowisko. Lekceważące podejście może sprawić, że stracisz bardzo cennego pracownika.
Przed rozmową możesz poszukać kandydata w Internecie. I nie chodzi tu bynajmniej o szpiegowanie, ale np. weryfikację informacji, które pracownik podał w CV a np. na portalu LinkedIn. Jeżeli się pokrywają, to dobry znak.
Konkretne pytania
W Internecie roi się od przykładowych pytań, które padają na rozmowach kwalifikacyjnych. Jeżeli nie masz doświadczenia w HR, jest to podpowiedź dla Ciebie. Pamiętaj, że Twój pracownik także przyjdzie z ,,gotowymi” odpowiedziami na niektóre z pytań. Nie jest to nic złego, musisz jednak wykazać się kreatywnością i zadawać dodatkowe pytania, które pomogą Ci zgłębić temat i jak najlepiej zweryfikować kandydata. Pytania dotyczące konkretnej branży to zbyt obszerny temat, także skupimy się na pytaniach skupionych bezpośrednio na kandydacie.
-
Co skłoniło Pana/Panią do aplikowania na to stanowisko?
Odpowiedź kandydata jest bardzo ważna – pokaże co wie o stanowisku, na jakie aplikuje, czy zapoznał się z Twoją firmą, jej główną oraz poboczną działalnością. W tym pytaniu może także pokazać swoje atuty, które idealnie wpasowują go na dane stanowisko. Być może jest to obszerne doświadczenie w danej dziedzinie, chęć dalszego rozwoju. Jeżeli zaś podczas rozmowy okazuje się, że kandydat tylko połowicznie odpowiada kwalifikacjom wskazanym przez Ciebie w ogłoszeniu – zastanów się, czy poradzi sobie na danym stanowisku.
-
Dlaczego chce Pan/Pani zmienić miejsce zatrudnienia?
Bardzo możliwe, że odbędziesz rozmowę z osobą zatrudnioną aktualnie w innej firmie. Dowiedz się dlaczego kandydat chce zmienić pracę. Być może chce się dalej rozwijać, a obecny pracodawca nie jest w stanie mu tego zapewnić. To na pewno dobry znak, upewnij się jednak, że nie będziesz kolejną firmą na ścieżce kariery i przepustką do innej pracy w późniejszym czasie.
Złym znakiem na pewno będą negatywne opinie na temat obecnego miejsca pracy. Nie jesteś w stanie ocenić prawdomówności kandydata i poznać zdania drugiej strony. W takiej sytuacji poważnie przemyśl kandydaturę.
-
Jaki był Pani/Pana zakres obowiązków w poprzedniej pracy?
To naturalnie jedno z podstawowych oraz najważniejszych pytań podczas rozmowy. Dowiesz się dokładnie co kandydat robi/robił w pracy. Tutaj bardzo istotne jest zadawanie pobocznych pytań, które pomogą Ci odpowiednio zgłębić temat. Jeżeli pracownik ma kontakt z kontrahentami to zapytaj jaki sposób (email/telefon/osobisty) i jak często. Jeżeli zajmuje się wystawianiem faktur, zapytaj z jaką częstotliwością to robi i jaka jest jego ogólna wiedza na temat faktur. Pytaj o konkrety, a nie ogólny zakres pełnionego stanowiska. W ten sposób dowiesz się czy kwalifikacje zdobyte w poprzedniej pracy przydadzą się pracownikowi w obecnej, jak duży zakres obowiązków sprawował oraz jak bardzo samodzielne było jego stanowisko.
-
Jakie jest Pani/Pana hobby?
Niby niepozorne, jednak pytanie o zainteresowania może wiele powiedzieć o naszym kandydacie. Sportowiec zapewne ma wysoko rozwinięte umiejętności współpracy z innymi osobami. Umie dążyć do postawionych sobie celów i nie poddaje się szybko. Miłośnik szeroko rozumianej sztuki na pewno jest kreatywny i może wnieść wiele ciekawych rozwiązań do Twojej firmy. Nawet szydełkowanie wiele powie o kandydacie – to pewnie potencjalnie najbardziej opanowana i cierpliwa osoba w zespole.
Relacje międzyludzkie
Atmosfera podczas rozmowy kwalifikacyjnej również jest bardzo istotna. Nie traktuj kandydata jak intruza w Twojej firmie. Nie oceniaj od razu negatywnie jego odpowiedzi – zadawaj dodatkowe pytania, aby dokładnie poznać motywację jego działań. Pamiętaj, że to nie tylko potencjalny pracownik, ale także dugi człowiek znajdujący się w bardzo stresującej sytuacji.
Zdecydowanie nie pochwalamy różnego rodzaju testów na pracownikach. Każdy z nas na pewno chociaż raz podczas rozmowy został poddany takiemu testowi: rekruter spóźnił się na rozmowę 15 minut, zadawano nam dziwne pytania. Istnieją również bardziej kontrowersyjne metody sprawdzania pracownika, my jednak nie będziemy ich ,,reklamować”. Trzymamy się tego, że obie strony powinny być wobec siebie fair i zachować profesjonalizm. Nawet, jeżeli podczas rozmowy dojdziesz do wniosku, ze nie jest to odpowiedni kandydat do pracy w Twojej firmie, nie okazuj znudzenia czy zniechęcenia.
Garść wskazówek na koniec
- Przygotuj się do rozmowy: przestudiuj CV kandydata, zastanów się jakie informacje chcesz od niego uzyskać;
- Rób notatki podczas rozmowy;
- Nie przerywaj rozmówcy;
- Pozwól mu zadawać pytania dotyczące stanowiska oraz firmy;
- Ustosunkuj się do kontaktu po rozmowie: nawet, jeżeli odpowiedź będzie negatywna. Dobrze jest także podać przedział czasowy kiedy kandydat może spodziewać się odpowiedzi.
Zapraszamy także do artykułu Jak przeprowadzić proces rekrutacyjny ? Pokaż się od najlepszej strony.
Życzymy owocnych rekrutacji!
Ola
13 października, 2017Pani Kingo bardzo przyjemny artykuł. Myślę, że osoba rekrutująca powinna mieć na uwadze wszystkie wskazówki zawarte w artykule.
Kamila Horodecka
13 października, 2017Dziękuję Pani Olu, jednak autorką tego artykułu nie jest Pani Kinga. Zachęcam jednak do artykułu Pani Kingi podlinkowanego pod koniec wpisu – ,,Jak przeprowadzić proces rekrutacyjny ? Pokaż się od najlepszej strony.”
Sara
13 października, 2017Bardzo ciekawy artykuł, który stanie się również przydatny dla osób, które szukają pracy i chcą dobrze wypaść podczas takiej rozmowy.
Paulina
16 października, 2017Świetny artykuł:) Fajnie, że podpowiada początkującym krok po kroku jak wyglądać ma dobrze przeprowadzona rekrutacja. Duży plus za wskazówki dotyczące samego ogłoszenia – z doświadczenia wiem, że pracodawcy często nie przykładają się do nich albo z braku wiedzy, albo wtedy kiedy nie mają zbyt wiele do zaoferowania, co faktycznie może odstraszyć kandydata idealnego na samym wstępie 🙂
Magda
16 października, 2017Kilkakrotnie zdarzało mi się przeprowadzać rozmowy rekrutacyjne i nie ukrywam, że zawsze jest to stresujące przeżycie. Dzięki instrukcjom zawartym w artykule, następnym razem na pewno będę lepiej przygotowana.
Wioleta
18 października, 2017Taki artykuł był potrzebny! ( dla jednej i drugiej strony) wszystko jasno opisane.