Loading Posts...
czy kobieta w ciąży może przyjmować tabletkę ventolin €91.16

Jak przeprowadzić proces rekrutacyjny ? Pokaż się od najlepszej strony.

Każda firma zawdzięcza swój sukces ludziom, którzy ją tworzą. Odpowiedni dobór pracowników jest więc równie ważny, co sam przedmiot jej działalności. Pisaliśmy już o 10 najważniejszych pytaniach, które powinny paść na rozmowie kwalifikacyjnej, teraz czas na cały plan procesu rekrutacyjnego. Spróbujmy znaleźć złoty środek na udaną rekrutację.

Rozmowa powinna składać się z określonych etapów, zawierać niezbędne punkty jak scenariusz. Przedstawiam więc na jej wzór mały poradnik:

  • Poczuj się pewnie na swoim stanowisku

Nie tylko kandydat powinien dobrze wypaść podczas rozmowy. Ty, jako osoba przeprowadzająca rekrutację, również powinieneś się przygotować. Poczujesz się pewniejszy tego co mówisz, a dobrze byłoby przedstawić swoją firmę w jak najlepszym świetle. Każdy ceni sobie profesjonalizm, a okazuje się, że coraz częściej trudniej jest o niezastąpionego szefa niż pracownika. Aplikant równie dobrze może odrzucić twoją ofertę, nie jesteś jedyny na rynku.

  • Przygotuj się

Podań o pracę z pewnością przyszło mnóstwo i nie sposób zapamiętać każde z nich. Warto przeanalizować CV osób, z którymi będziesz rozmawiać; zaznaczyć kwestie, które chciałbyś poruszyć, zapisać pytania, jakie chciałbyś zadać. Indywidualne podejście z pewnością się opłaci. Zadbaj o odpowiednie warunki, tak aby wszyscy uczestnicy spotkania czuli się komfortowo – jesteś gospodarzem. Dobrym posunięciem będzie zweryfikowanie prawdziwości CV. Tak naprawdę można tam wpisać wszystko. Zapytaj o szczegóły stanowiska, jakie pełnił kandydat w poprzedniej firmie. Zawsze możesz też zadzwonić i zapytać o rekomendacje. Zbyt dużo stanowisk w krótkim okresie czasu nie wróży niczego dobrego. Twój potencjalny pracownik najpewniej nie wie czego chce, albo jest trudny we współpracy.

  • Przedstaw się

Zacznij od przedstawienia siebie i ewentualnych współpracowników obecnych przy rozmowie. Możesz rozpocząć krótką niezobowiązującą rozmową, żeby rozluźnić atmosferę. Przysłowiowy temat pogody w końcu może się na coś przydać.

  • Lista pytań

Zadawaj pytania, które pozwolą ci ocenić, czy kandydat nadaje się na to konkretne stanowisko. Nawet hobby może okazać się kluczowe. Podróże rozwijają i tak dalej, ale czy nie oznaczają częstych wyjazdów, a co za tym idzie, urlopów? Pytania powinny być rzeczowe, otwarte. Unikaj tych, na które odpowiedź brzmi „tak” lub „nie”, zamiast tego pozwól kandydatowi się wykazać. Zapytaj, jak zachowałby się w danej sytuacji, jak wyglądają jego plany zawodowe na najbliższą przyszłość, czego właściwie oczekuje. Dopiero po w miarę możliwości wyczerpujących pytaniach przechodzimy do opisu stanowiska i profilu działalności firmy. Nie warto zaczynać z tego miejsca, ponieważ rozmówca będzie wiedział, jakich pytań oczekujemy i jego odpowiedzi wcale nie będą szczere.

  • Podsumowanie

Zapytaj, czy aplikantowi nasunęły się jakieś pytania, czy wszystko jest zrozumiałe. Możesz podsunąć temat pytania – sprawdzisz, czy twój rozmówca był skoncentrowany na spotkaniu. Podziękuj za poświęcony czas i poinformuj o dalszych krokach. Staraj się trzymać wyznaczonych terminów na odpowiedź, dobry kandydat może ci uciec.
Zaraz po rozmowie sporządź notatki, pierwsze wrażenie będzie kluczowe.

Dbamy o wizerunek naszej firmy. Czego więc nie warto robić?

  • Niestosowne pytania

Wszelkie pytania, które mogłyby wskazywać na dyskryminację odpadają. Nie chcemy nikogo wystraszyć.

  • Stres

Jeżeli stresują cię rozmowy, lepiej zlecić ich przeprowadzanie komuś zaufanemu. Łatwo wyczuć, czy ktoś się denerwuje, a potencjalnemu pracownikowi lepiej nie przekazywać kontroli nad spotkaniem. W końcu to ty chcesz się czegoś dowiedzieć.

  • Brak zainteresowania

Wyłączanie się podczas wywiadu wpłynie na twoją decyzję. Nie każdy ma bogaty życiorys, ale może jest bardzo dobrym pracownikiem? Jeżeli nie będziesz go słuchać, niczego się tak naprawdę nie dowiesz, a nie o to tu chodzi.

  • Brak kontaktu

Oczywiście, wszystkich zatrudnić się nie da. Każdy z kandydatów zasługuje jednak na kontakt po rozmowie. Krótka wiadomość z podziękowaniami z pewnością nie zaszkodzi, a pokażesz się w ten sposób z bardzo profesjonalnej strony.

Dobrych pracowników jest mnóstwo, trzeba jednak umieć wydobyć perełki. Kiedy znajdziemy już odpowiednią osobę, z którą chcemy pracować, nie należy zapominać o pozostałych. Zachowaj CV, które wydają ci się interesujące, bo mogą przydać się w przyszłości.

Pozostaw po sobie dobre wrażanie. Nigdy nie wiadomo, kiedy i gdzie możesz spotkać się z ze swoim niedoszłym pracownikiem.

0.00 śr ocena (0% wynik) - 0 liczba głosów

Show 2 comments

31 lipca, 2017
0

Świetny artykuł. To taki skrót <szkolenia menedżerskiego, w którym brałam ostatnio udział. Wiem jak to jest być po obu stronach i te rady są naprawdę bardzo przydatne.

[…] Zapraszamy także do artykułu Jak przeprowadzić proces rekrutacyjny ? Pokaż się od najlepszej strony. […]

Leave a Comment

Loading Posts...