Loading Posts...
jak czyścić inhalator ventolin €18.87

Wady i zalety kupna gotowej spółki

Gotowa spółka, Budynek
Spółka, Gotowa spółka

Obecnie coraz popularniejsze staje się kupno gotowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Są to czyste spółki z o.o., które dotychczas nie prowadziły działalności gospodarczej. Co skłania przedsiębiorców do kupowania gotowych firm oraz na co należy zwrócić uwagę decydując się na zakup gotowej spółki? Aby rozwiać wątpliwości, które mogą pojawić się, gdy przedsiębiorca nie jest zdecydowany jakie rozwiązanie wybrać, najodpowiedniej będzie zestawić zalety i wady kupna gotowej spółki. Jakie są wady i zalety kupna gotowej spółki ?

Co decyduje o zakupie ?

Decyzja o zakupie gotowej spółki to z pewnością dobre posunięcie dla tych, którzy nie chcą przechodzić przez proces rejestracji. Rejestracja w KRS często jest żmudnym i czasochłonnym procesem. Jeśli zdecydujemy się na zakup gotowej spółki, będzie ona posiadała komplet niezbędnych dokumentów rejestracyjnych oraz wszystkie numery potrzebne do prowadzenia działalności gospodarczej – KRS, NIP, REGON. Jest także zgłoszona do VAT, zarówno polskiego jak i europejskiego.

Niepodważalną zaletą przy zakupie gotowej spółki jest również oszczędność czasu.  Wszystkie formalności zajmą nie więcej niż 2 dni, jeśli zdecydujemy się na zakup gotowej spółki od profesjonalnej firmy. Gotowa spółka jest w pełni ukształtowanym podmiotem prawnym, wolnym od zobowiązań. Ma prowadzoną dokumentację księgową i składane wszystkie niezbędne deklaracje.

Jakie zalety ?

Zaletą gotowej spółki jest także to, że może posiadać historię w KRS i US, choć nie prowadziła dotąd działalności. Większość firm posiada w swej ofercie możliwość kupna gotowych spółek, które zostały zarejestrowane wcześniej i już od kilku lat istnieją na rynku. Odpowiedni staż firmy może ułatwić uzyskanie kredytu czy dotacji. Często wymagany jest wręcz w celu wzięciu udziału w przetargu.

Kwestią, o której także należy pamiętać rozważając kupno gotowej spółki jest to, iż mogą one posiadać różnego rodzaju licencje i być wyposażone w odpowiednie decyzje, koncesje oraz zezwolenia.

Poza wyżej wymienionymi, gotowe spółki posiadają szereg innych zalet:

  • spółki z ograniczoną odpowiedzialnością są bezpieczne dla jej udziałowców – właściciele nie odpowiadają prywatnym majątkiem za zobowiązania spółki,
  • nigdy nie prowadziły działalności, nie posiadają żadnych zobowiązań,
  • nie posiadają historii księgowej i handlowej,
  • posiadają szerokie PKD, umożliwiające prowadzenie biznesu praktycznie w każdej branży,
  • kapitał zakładowy w spółce z o.o. jest w pełni opłacony,
  • mają siedziby w różnych miastach Polski,
  • mogą być z łatwością nabywane przez obcokrajowców.

Poza zaletami, takie rozwiązanie posiada niestety również wady.

Obecnie na rynku funkcjonuje wiele firm specjalizujących się w sprzedaży gotowych spółek. Decydując się na skorzystanie z usług jednej z nich musimy zachować ostrożność. Niektóre firmy odsprzedają spółki jako czyste podmioty, w rzeczywistości jednak skupują je na rynku.

Inną kwestią jest wprowadzenie zmian formalnych, ponieważ nie wszystkie z nich niestety da się wyeliminować. Zmiany te mogą dotyczyć nazwy spółki, rodzaju PKD lub wspólników.  Wprowadzenie tych zmian może trwać od kilku dni do nawet dwóch tygodni lub dłużej. Warto mieć na uwadze fakt, że sąd nie jest związany sztywnym terminem, zaś niektóre instytucje potrafią działać bardzo opieszale. Należy jednak pamiętać, że nowy zarząd ma zdolność reprezentowania spółki w momencie zakupu udziałów oraz podpisania protokołu nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników w celu jego powołania.

Wymienione wyżej wady można jednak łatwo zniwelować. Jeśli zdecydujemy się na zakup gotowej spółki, to tylko ze sprawdzonego źródła. Najlepszym wyborem będzie profesjonalna firma, działająca na ryku dłuższy czas i posiadająca wiele tego typu transakcji na swoim koncie. Dzięki temu zniwelujemy ryzyko niepewnej transakcji do minimum.

Należy pamiętać o tym, że gotowe spółki posiadają wpis do KRS, numer NIP i REGON oraz zgłoszenie VAT. Często również posiadają kapitał zakładowy w wysokości 5000 zł, zatem już w dniu zakupu można zawierać pierwsze umowy oraz wystawiać faktury, co jest szczególnie istotne dla przedsiębiorców, którym zależy na czasie.

5.00 śr ocena (99% wynik) - 9 liczba głosów

Show 2 comments

18 października, 2017
0

bardzo przydatny artykuł – dziękuję!

18 czerwca, 2018
0

Świetnie, na pewno skorzystam z Państwa rad! Poszukuję wszelkich informacji odnośnie gotowych spółek we Wrocławiu, dlatego zobaczymy jak potoczą się moje poszukiwania i strategia. Pozdrawiam!

Leave a Comment

Loading Posts...