Zdrowa konkurencja pomiędzy przedsiębiorcami to motywator dla tych, którzy chcą rozwijać swój biznes. Czym więc jest nieuczciwa konkurencja ? Z widokiem walki o klienta spotykamy się niemal codziennie – pracując, oglądając reklamy i widząc coraz bardziej kuszące promocje w sklepach. Podczas dokonywania wyboru jako klient – będąc po drugiej stronie balustrady, zwracamy uwagę na ofertę, która jest dla nas najbardziej korzystna. Praktyki przedsiębiorcy, który unika płacenia podatków oraz składek na ubezpieczenie, jest uznane jako przejaw nieuczciwej konkurencji. Dlaczego takie działanie ma wpływ na inne podmioty?
Czym jest Społeczna odpowiedzialność biznesu ?
W tym momencie warto wspomnieć o pojęciu, które bardzo często jest przez przedsiębiorców pomijane w praktykach rynkowych. Społeczna odpowiedzialność biznesu to definicja, która realnie powinna być odzwierciedlona w przypadku działalności każdej firmy. Nazwa nurtu oznacza koncepcję, według której przedsiębiorstwa na etapie budowania swojej strategii, dobrowolnie uwzględniają interesy społeczne i ochronę środowiska, a także współpracę i uczciwą konkurencję z innymi przedsiębiorcami. Bazując na tym podejściu można zauważyć, że nie chodzi jedynie o spełnienie wymogów formalnych i prawnych podczas rejestracji biznesu. Zauważamy, że na rynku usług liczą się także zasoby ludzkie, ochrona środowiska, a także rozwój, który może sprzyjać większości. To właśnie w tym momencie doceniane są innowacyjne rozwiązania i inwestycje przychylne społeczeństwu. Śmiało można stwierdzić, że w tym kontekście stosunek ceny do jakości jest motywatorem do dalszego działania.
Powszechnie się przyjęło, że Ci którzy oszczędzają na jednym, zyskują na czymś innym. Poprzez zmniejszenie kosztów i uchylenie się od płacenia podatków, przedsiębiorą zyskuje osobiście. Może obniżyć ceny swoich usług i zaproponować tańsze produkty. Jego oferta staje się wtedy najbardziej korzystna dla klienta – nieuczciwie dla konkurencji. Doradcy podatkowi często wskazują swoim klientom opcje uniknięcia opodatkowania, które są nagminnie wykorzystywane. Takim sposobem zawsze będzie rejestracja spółki w „raju podatkowym” przykładowo Cypr lub Stany Zjednoczone. Ci, którzy rejestrują swoje spółki za granicą, ale faktycznie prowadzą działalność w Polsce i tu uzyskują dochody, muszą płacić podatki w kraju, w którym faktycznie są zarejestrowani. Oczywiście takie działanie wiąże się również z poważnym ryzykiem finansowym oraz prawnym. Balansowanie po granicy bezprawia jest bardzo niebezpieczne – szybko można linię przekroczyć, zwłaszcza, gdy w grę wchodzi zachłanność.
Nieuczciwa konkurencja ?
Problem nieuczciwej konkurencji według ekspertów i statystyk jest bardzo częstym zjawiskiem w Polsce. Posiadając wiedzę na temat bezprawnych praktyk, mamy możliwość zgłoszenia przestępstwa do organów kontrolnych. W kręgu przedsiębiorców zgłaszanie tego typu działań nie jest powszechne, chociażby ze względu na wspólne stosunki oraz strach przez wzajemnymi oskarżeniami. Problem ten powoduje rozwój nieuczciwej konkurencji – wszystko po to, aby nie stracić klienta i utrzymać swój biznes. Organy kontrolne, a także i sami przedsiębiorcy wciąż szukają skutecznego i mniej ryzykownego rozwiązania na walkę z nieuczciwą konkurencją.