Na nowy biznes wpaść nietrudno – nie oszukujmy się. Zarówno osoby, które dopiero przymierzają się do założenia własnej działalności, jak i te, które już podjęły w tym kierunku działania, powinny zatroszczyć się o biznesplan firmy. Kwestia z pozoru błaha, stanowi podstawę działań (a przynajmniej powinna!) każdego z inwestorów.
Od A do Z
Jak sama nazwa wskazuje, biznesplan jest po prostu naszym planem na biznes, najczęściej sporządzanym w formie dokumentu. Co zawiera? To przede wszystkim zbiór informacji i koncepcji dotyczących krótko i długoterminowych procesów związanych z raczkującą jeszcze firmą. Pamiętajmy, każda czynność powinna być dokładnie i szczegółowo opisana.
Wydaje się łatwe? Jest! Pamiętaj jednak o tym, że oprócz konkretnych informacji o podejmowanych przez ciebie czynnościach, istotna (a wręcz obowiązkowa!) jest także analiza rynku – konkurencji, potencjalnych współpracowników i wszelkich możliwości rynkowych.
…3 i 4
Żeby ułatwieniom stało się zadość – biznesplan spełnia 3 podstawowe funkcje i odpowiada na 4 proste pytania.
Funkcje:
– kontrolna – umożliwia analizę celów i osiągnięć firmy;
–informacyjna – dostarcza informacje inwestorom, pożyczkodawcom i kontrahentom;
– planowania – ułatwia firmie stopniowe osiąganie wyznaczonych celów.
Pytania:
– Co? Określ przedmiot planowanego biznesu.
– Kto? Właściciel, wspólnik, pracownik.
– Ile? Jeżeli nie wiesz o co chodzi – to z pewnością chodzi o pieniądze.
– Jak? Sposób realizacji i czas na nią przeznaczony.
Treść
Kiedy już dokładnie zapoznasz się z funkcjami i zależnościami biznesplanu – czas zabrać się za tworzenie jego dokumentu. Jego treść powinna być zwięzła i konkretna. Nie szukaj szablonowych przykładów – każdy biznesplan tworzony jest w sposób dowolny, całkowicie zależny od jego twórcy.
Taki dokument w swojej treści powinien zawierać przede wszystkim:
– streszczenie przedsięwzięcia;
– charakterystykę działalności;
– opis oferowanej usługi, bądź produktu;
– formę zarządzania firmą i współpracownikami;
– analizę rynku i konkurencji;
– plan marketingowy;
– kwestie finansowe.
Każdy z podanych myślników powinien zostać szczegółowo i dokładnie rozwinięty względem indywidualnych upodobań przedsiębiorcy. Czyż nie jest to proste?
Stworzenie biznesplanu zgodnie z jego wytycznymi nie powinno nikomu sprawić problemów, a może pomóc w stawianiu pierwszych kroków związanych z prowadzeniem firmy. Tym samym zachęcamy również do zapoznania się z podobnymi artykułami na naszych stronach: