Poszerzanie wiedzy i kompetencji w domu – to luksus, który zawdzięczamy internetowi. Już nie musimy czekać tygodniami czy wyjeżdżać do innych miast chcą odbyć dane szkolenie. Kursy internetowe umożliwiają nam pogłębienie wiedzy w danej dziedzinie, przebranżowienie się, naukę języków… Wybór jest ogromny.
Internet daje nam nieograniczony dostęp do stałego rozwoju i pogłębiania swojej wiedzy – zarówno tej w zakresie naszych pasji czy hobby, ale także tej bardziej ukierunkowanej w sferę zawodową. Profesjonalizm pod każdym względem jest bardzo ważny. Specjaliści z wielu dziedzin starają się potwierdzać swoje kompetencje już nie tylko w oparciu o wykształcenie, ale także o różnego rodzaju szkolenia, kursy. Niepodważalnymi zaletami jest także to, że nikt nas nie pogania, nie czujemy presji ze strony innych uczestników. Kurs możemy zmienić i zawiesić w każdej chwili. Nie odczuwamy presji otoczenia – tego, że uczymy się nowych rzeczy nieco wolniej od osoby obok. Możemy skupić się faktycznie na tym, na czym powinniśmy. O ile znalezienie interesującego nas kursu nie jest problemem, o wiele cięższa może być weryfikacja, czy faktycznie nas nauczy czegoś nowego.
Jak jednak zweryfikować, czy taki kurs faktycznie poszerzy naszą wiedzę?
Przede wszystkim zastanów się jaki jest cel twojej nauki i co chcesz osiągnąć dzięki szkoleniu online. Chcesz zdobyć wiedzę w danej dziedzinie? Czy może potrzebujesz potwierdzenia umiejętności, które już posiadasz? Na inne kursy powinieneś więc zwracać uwagę wybierając dziedzinę, w której się odnajdujesz (np. jest to po części twoje hobby lub chcesz udoskonalić język, który znasz już na określonym poziomie) a inne, jeżeli np. dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z programowaniem.
Kiedy określimy nasze priorytety, możemy rozpocząć poszukiwania kursów.
Poszukaj bezpłatnych kursów
…zwłaszcza, jeżeli kurs dotyczy całkiem nowej dla ciebie dziedziny. Może okazać się, że twoje wyobrażenie o np. tworzeniu stron internetowych nie do końca pokryło się z realiami i zupełnie się do tego nie nadajesz.
Zanim zdecydujesz się na bardzo drogi kurs sprawdź, czy takiej samej wiedzy nie zdobędziesz za darmo. W internecie jest dużo eksperckich blogów lub e-booków, które mogą dostarczyć ci takich samych informacji jak szkolenie online.
Niektóre firmy udostępniają próbę darmowych materiałów. Koniecznie je sprawdź. Jeżeli kurs trwa wiele godzin, a pewne, nawet drobne, szczegóły wyjątkowo cie irytują – warto poszukać innego szkolenia.
Wracając do tematu języków obcych – zamiast płacić za drogi kurs, możesz poszukać native speakera i to z nim ćwiczyć dany język. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie to obopólna korzyść.
Sprawdź prowadzącego
Nieważne jaką kwotę zainwestujesz w kurs – są to twoje pieniądze i ważne, abyś dobrze je spożytkował. Dlatego ważne jest, aby osoba prowadząca szkolenie była profesjonalistą. Jak to sprawdzić? Jeżeli prowadzący twierdzi, że posiada różnego rodzaju certyfikaty – z pewnością udostępnia gdzieś ich zdjęcia lub ksero. Masz możliwość sprawdzenia źródła uzyskanej wiedzy. Może także sprawdzić prowadzącego oraz jego wykształcenie i doświadczenie na różnego rodzaju portalach służących do kontaktów zawodowo-biznesowych.
Brak jakichkolwiek informacji w sieci powinien wzbudzić naszą czujność, a wręcz być powodem do rezygnacji z danego kursu.
Dokładnie przeanalizuj program kursu – upewnij się, że są w nim poruszone kwestie, na których najbardziej ci zależy. Po sprawdzeniu spisu treści może okazać się, że kurs nie spełnia twoich oczekiwań pod względem merytorycznym.
Poszukaj informacji na temat kursu w internecie, np. na specjalistycznych forach obejmujących tematykę kursu. Na pewno znajdziesz tam osoby, które albo korzystały z kursu albo będą w stanie ci powiedzieć, czy warto w niego inwestować. Szukaj więc informacji na forach internetowych, blogach eksperckich.
Duże znaczenie ma także forma kursu. Inną formę powinien przyjmować kurs języka obcego, inną programowania c++ a jeszcze inną grafiki komputerowej. Tradycyjny tekst powinien być wzbogacony nagraniami audio i wideo – im więcej zmysłów będzie zaangażowanych, tym lepiej. Sposób przekazywania wiedzy jest niemal równie istotny co zawartość merytoryczna kursu. Porządny kurs powinien także posiadać możliwość pobrania lub obejrzenia/przesłuchania małej próbki, aby ułatwić ostateczną decyzję o zakupie.
Marcin VD
21 listopada, 2021Bardzo fajny wpis, widziałem ostatnio podobne artykuły i ten się wyróżnia na tle innych oraz jest wart uwagi. Konkretnie objaśniony temat. Bardzo przyjemnie się go czyta. Czekam na takich więcej 🙂