Rozwój własnej firmy i coraz większa liczba nowych zadań skłania do zatrudniania pracowników. Wydawać by się mogło, że w dobie obecnej stopy bezrobocia znalezienie pracownika jest łatwą rzeczą. Niestety są to jedynie złudzenia. Gdy wkładasz całe serce w swój biznes, chcesz aby inne osoby razem z Tobą w 100% go rozwijały i doceniały. Jak znaleźć odpowiedniego i zaufanego pracownika? Poniżej służę radą na temat pytań, które na pewno na rozmowie muszą paść, aby wytypować odpowiedniego kandydata.
Sama postawa szefa podczas przeprowadzania rozmowy kwalifikacyjnej jest również istotną rzeczą. Podczas rozmowy ważne jest, aby na potencjalnym pracowniku zrobić dobre wrażenie. Jeżeli jego CV nas zainteresowało i chcemy zachęcić taka osobę do wspólnej pracy, bardzo ważne jest aby już podczas pierwszej rozmowy stworzyć odpowiednią atmosferę, a z samej rozmowy wyciągnąć jak najwięcej stosownych informacji. Każda rozmowa kwalifikacyjna przebiega inaczej, w zależności od stanowiska na jakie poszukujemy pracownika. Inaczej też będziemy rozmawiać z młodą osobą bez doświadczenia, a inaczej z kandydatem, który posiada staż na podobnym stanowisku. Dobór odpowiednich metod leży w gestii osoby kierującej rozmową kwalifikacyjną. Najważniejsze jest, aby od osoby starającej się o pracę uzyskać jak najwięcej informacji, które pomogą w stworzeniu profilu i zweryfikują szanse na dopasowanie odpowiedniej osoby na poszukiwane stanowisko.
Po konsultacji ze specjalistami w zakresie HR i analizie ich metod poszukiwania pracowników poniżej przedstawiam 10 niezawodnych pytań, które najczęściej są używane przez profesjonalistów przeprowadzających procesy rekrutacyjne. Poniższe pytania są również tymi, które idealnie sprawdzą się podczas rekrutacji na każde stanowisko, nawet kierownicze.
10 pytań, które koniecznie powinieneś zadać potencjalnemu pracownikowi
- Dlaczego rozważa Pan(i) zmianę pracy?
- Jakimi wartościami kieruje się Pan(i) w pracy?
- Co jest dla Pana(-i) najważniejszej w pracy ze współpracownikami?
- Co Pan(i) najbardziej ceni /czego oczekuje od przełożonego?
- Proszę opowiedzieć o swoim najważniejszym osiągnięciu. Co to było, dlaczego to dla Pana(-i) ważne, co Pan(i) musiał zrobić żeby to osiągnąć, jaki był efekt?
- Proszę opowiedzieć o sytuacji/ zadaniu/projekcie etc., z którego efektów nie był Pan(i) zadowolony(a). Co to było, dlaczego efekty nie były zadowalające, co Pan(i) zrobił(a), żeby uniknąć podobnych zdarzeń w przyszłości?
- Proszę podać przykład dobrej decyzji jaką Pan(i) ostatnio podjął/ęła. Czy/jakie inne alternatywne możliwości Pan(i)rozważał(a)?
- Proszę opisać najbardziej skomplikowany problem, jaki musiał Pan(i) ostatnio rozwiązać. Czy/jakie inne alternatywne rozwiązania Pan(i) rozważał(a)?
- Proszę opowiedzieć o ostatniej sytuacji, w której zdecydował(a) Pan(i )o oddelegowaniu ważnego projektu/zadania. W jaki sposób wybrał(a) Pan(i) osobę, której powierzył(a) Pan(i) projekt/zadanie? Jakie wsparcie zapewnił(a) Pan(i) tej osobie, aby upewnić się, że delegowany projekt/zadanie zostaną zrealizowane z sukcesem?
- Proszę opowiedzieć o sytuacji, w której udało się Panu nawiązać długotrwałą współpracę z trudnym początkowo klientem. Co Pan/Pani zrobił/zrobiła? Jaki był tego efekt?