Podstawą poprawnego funkcjonowania przedsiębiorstwa są zyski, czyli pieniądze. Żeby pieniądze nieustannie się mnożyły, muszą być zarządzane, sterowane i koordynowane przy użyciu odpowiednich narzędzi. Tego typu zadaniami zajmuje się tak zwany controlling finansowy.
Co zapewnia?
Dzięki controllingowi finansowemu przedsiębiorstwo przed podjęciem działań finansowych dostaje komplet informacji wspomagających podjęcie odpowiedniej decyzji, a także całościową ocenę sytuacji pieniężnej firmy, wraz z jej przyszłościowym prognozowaniem. To narzędzie nastawione na tworzenie i aktualizowanie architektury systemy planowania finansowego.
Controlling finansowy ma swoje miejsce w działach ekonomicznych firmy, finansowych, bądź księgowych, a także wszystkich tych, które w jakikolwiek sposób współpracują z kierownictwem firmy. ,,Przez controlling finansowy możesz rozumieć planowanie, prognozowanie, monitorowanie, ewidencję, analizę i ocenę: przychodów i kosztów, wpływów i wydatków, aktywów i pasywów firmy”.
Czy warto?
Dzięki zainwestowaniu w narzędzie controllingu finansowego, przedsiębiorstwu zostanie zapewnione:
- Zachowanie płynności finansowej – dzięki stałemu sterowaniu zasobami firmy i przewidywaniu przepływów pieniężnych;
- Zarządzanie kosztami;
- Planowanie zysków, kalkulacje, wspomaganie podejmowania decyzji cenowych, prognozowanie i przewidywanie podejmowanych działań;
- Zapewnienie finansowania przedsięwzięć inwestycyjnych;
- Stała analiza możliwości, konkurencji, ,,portfela” firmy;
- Kontrola przychodów przedsiębiorstwa – np. sprzedaż produktów;
- Kontrola wyników finansowych firmy – np. ze sprzedaży spółek.
Właściwe, czyli przede wszystkim skuteczne i efektywne zarządzanie własnym biznesem wymaga wielu poświęceń i wyrzeczeń. To wciąż uaktualniane informacje, poprawny system księgowości i dobrze wyszkolona kadra kierownicza. Może warto w takim razie zdać się na narzędzia w typie opisywanego controllingu finansowego, który pomoże usprawnić nam płynną działalność naszej firmy i odciąży od nadmiaru obowiązków?
Zachęcamy również do zapoznania się z innymi artykułami na naszych stronach:
Jak zweryfikować jakość i bezpieczeństwo biura rachunkowego?
Uproszczenia dla biznesu – 2018 rok.
Mechanizm podzielonej płatności – co oznacza dla przedsiębiorców?